Dieta dla włosów cz I

poniedziałek, 20 sierpnia 2012

To, jak wyglądają nasze włosy w ogromnej mierze zależy od sposobu odżywiania i od diety uzupełniającej pielęgnację włosów. Nie liczmy jednak na to, że rzadkie i cienkie włosy nagle staną się bujną czupryną :), ale zdrowa dieta sprawi, że będą mocniejsze i bardziej lśniące. Dlatego powinnyśmy wraz z pożywieniem dostarczać do organizmu cenne mikroelementy, jak kwas krzemowy, jod, wapń, siarka, żelazo. Dieta na włosy powinna być także bogata w witaminy z grupy B, dzięki którym kosmyki są zdrowsze i wolniej siwieją.


Dieta na włosy - produkty, które wpływają na wygląd i kondycję kosmyków:



• Cystyna wpływa na wzrost włosów, niedobór powoduje brak połysku włosów.
Znajduje się w: żółtkach jaj, produktach zbożowych, zarodkach pszennych, soi, płatkach owsianych, otrębach pszennych.

• Cynk uaktywnia enzymy kontrolujące metabolizm białek które zawierają wiązania dwusiarczkowe potrzebne do budowy włosa. Wpływa także na gospodarkę witaminową witaminy A, a witamina ta ma znaczący wpływ na proces keratynizacji włosów. Długotrwały niedobór powoduje z początku zahamowanie wzrostu, później przerzedzanie się włosów, natomiast w skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitego wyłysienia. Cynk naturalnie odkłada się we włosach i przy jego braku włosy staja sie słabsze. Znajduje się w: produktach z pełnego zboża, ryżu naturalnym, pszenicy, jęczmieniu, serach żółtych, pestkach dyni, orzechach włoskich, ostrygach, jajkach, sezamie, soczewicy, kokosie, migdałach, kukurydzy, sezamie, ziarnach słonecznika, grzybach, groszku, orzechach nerkowca, fasoli mung.

• Żelazo, a dokładniej jony żelaza są związane z tzw. oddychaniem komórkowym dostarczającym energii komórkom macierzy, dzięki których podziałom i różnicowaniu się powstaje włos. Są też niezbędne dla działania pewnego enzymu wpływającego pośrednio na prawidłowość i częstość podziałów komórek macierzy, co decyduje o prawidłowej budowie i tempie wzrostu włosów. Tak więc jego niedobór może być powodem łysienia. Obfite krwawienia miesiączkowe, okres ciąży i dieta może u kobiet prowadzić do niedoboru żelaza. W takim przypadku włosy stają się cienkie, łamliwe i ulegają przerzedzeniu. Znajduje się w: szpinaku, pestkach dyni, awokado, soi, orzechach włoskich, pokrzywie, życie, morelach, ostrygach, kukurydzy, sezamie, jajkach, natce pietruszki, ziarnach słonecznika, grzybach, groszku, oliwkach, orzechach nerkowca, daktylach, pszenicy, fasoli mung.

• Miedź działa wzmacniająco na włosy. Od miedzi zależy wzrost prawidłowej struktury rogowej włosa. Niedobór miedzi skutkuje np. zbyt małą ilością mostków dwu siarczkowych, które wzmacniają wytrzymałość i sprężystość włosów. W konsekwencji włosy stają się słabe i poskręcane. W przypadku niedoboru miedzi w organizmie dochodzi do zaburzeń w gospodarce żelazem, co jeszcze bardziej może niekorzystnie odbić się na stanie naszych włosów. Niedobór może także prowadzić do odbarwienia i zmian strukturalnych we włosach. Znajduje się w mięsie.

• Magnez potrzebny jest do syntezy białek. Znajduje się w: pestkach dyni, groszku, jabłkach ze skórką, soi, brokułach, prosie, kapuście, melonie, kiwi, fasoli, burakach, owsie, kabaczku, pomidorach, jęczmieniu, kurczaku, życie, orzechach włoskich, morelach, kokosie, migdałach, brukselce, kalafiorze, marchewce, kukurydzy, sezamie, selerze, cebuli, ziarnach słonecznika, grzybach, soczewicy, groszku, orzechach nerkowca, grejpfrucie, pszenicy, sałacie, fasoli mung, brzoskwiniach.

Korzystnie na stan włosów wpływa także beta-karoten, którego dostarczają, m.in. żółte, pomarańczowe, czerwone owoce i warzywa (marchew, papryka, jabłko, brzoskwinia).


Dieta na włosy, bogata w wyżej wymienione produkty, powinna być uzupełniona piciem herbatek ziołowych z pokrzywy lub skrzypu. Nie wszyscy lubią ich smak, jednak wszystko jest kwestią przyzwyczajenia, a właściwości herbatek są naprawdę zbawienne :).
Ważne aby składniki odżywcze były dostarczane regularnie bo nasz organizm nie ma możliwości ich magazynowania!

Efekt nie pojawi się od razu, ale warto poczekać :).
 źródła : mamzdrowie.pl pieknewlosy.pl

10 komentarzy:

  1. nie mam problemu z włosami na szczęscie :)
    mam bujne i długie włosy - chciałbym by były troszkę rzadsze ;/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nasz organizm to nie tylko włosy ;) Będzie on na pewno wdzięczny za bogactwo minerałów i witamin dostarczanych przez jedzenie.
      Co do gęstości włosów, cieniowanie będzie dobrym rozwiązaniem
      Anomalia

      Usuń
  2. Musze sobie koniecznie wymyślić jakąś dietę na zdrowe włosy bo kiepsko się odżywiam..

    OdpowiedzUsuń
  3. ja przede wszystkim zwracam uwagę na spożycie żelaza :)

    OdpowiedzUsuń
  4. szkoda,ze tak marnie sie odżywiam;d
    pozdrawiam,zapraszam!;)

    OdpowiedzUsuń
  5. kurcze, ciężko mi tak patrzeć czasem na to co jem, szczególnie na studiach :d

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My od października przechodzimy na tryb studencki ;)
      Anomalia

      Usuń
  6. Ciężko zmobilizować się do właściwej diety...

    OdpowiedzUsuń
  7. Powinnam spróbować! ;>
    Zapraszam do siebie, na rozdanie ♥

    OdpowiedzUsuń
  8. najprawdziwsza prawda!:) by mieć zadbane włosy trzeba się troszczyć nie tylko od zewnątrz!:) sama staram się wzbogacać swoje menu w wartościowe produkty, ostatecznie dokarmiając się tabletkami, np. cynk w tabletkach o boskim smaku malinowym:)))

    OdpowiedzUsuń